Go to footer

GRH 101 Airborne forum rekonstrukcji amerykańskich jednostek powietrznodesantowych


Odp: Filmy Wojenne

Jeśli gdzieś robimy śmietnik, to tutaj.

Moderatorzy: Mako, Jackson


Filmy Wojenne

Postprzez Jackson » N kwi 13, 2008 12:52 pm

Ja od siebie polecam film Kamikaze Boski Wiatr/For Those We Love/Ore wa, kimi no tame ni koso shini ni iku.
Bardzo dobry japoński film pokazujący życie w armii samobójczych pilotów i to jak byli traktowani przez swoich dowódców pomimo powszechenj opini że byli bohaterami.

http://www.filmweb.pl/f395626/Kamikaze+ ... iatr,(2007)
Avatar użytkownika
Jackson
101st
101st
 
Posty: 3043
Dołączył(a): Pt mar 14, 2008 2:39 am
Lokalizacja: Warszawa


Filmy Wojenne

Postprzez Jackson » Wt kwi 29, 2008 4:11 pm

Kolejny film gorąco polecany przeze mnie to Pluton/Platoon [pewnie spora część z was go już przerobiła.]
W przeciwieństwie do "Kamikaze..." który pokazywał dobrą stronę "tych złych" (piloci Kamikaze), Pluton pokazuje złą stronę "tych dobrych" (amerykańscy zołnierze) i to jak wojna zmienia ludzi (w tym przypadku wojna w Wietnamie).
Całość jest przedstawiona z perspektywy młodego ochotnika, Chrisa Taylora (Charlie Sheen), który na początku kierowany jest "obowiązkiem wobec ojczyzny" lecz z czasem chce tylko przeżyć w wojenny piekle. Jest on rozdarty pomiędzy brutalnym ale skutecznym Sierżantem Barnesem (Thomas Berenger), a idealistycznym Sierżantem Eliasem Grodinem (Willem Dafoe). Młodzi żołnierze nie zmagają się tylko z "żóltkami" lecz również ze swoimi kompanami, a co najważniejsze, sami ze sobą i swoimi lękami.
W pozostałych rolach można zobaczyć aktorów takich jak: Johnny Depp, Forest Whitaker, Keith David, Francesco Quinn

Warto też nadmienić że w filmie raczej nie ma miejsca na niezgodność historyczną. Reżyser, Oliver Stone sam służył w Wietnamie [krąży opinia że film jest częściowo autobiograficzny] a na swoich aktorach wymógł żeby przeszli podstawowe szkolenie wojskowe.
Avatar użytkownika
Jackson
101st
101st
 
Posty: 3043
Dołączył(a): Pt mar 14, 2008 2:39 am
Lokalizacja: Warszawa


Filmy Wojenne

Postprzez AL » Wt kwi 29, 2008 9:31 pm

...no i ta ścieżka dźwiękowa...moidzio!! :twisted:
Avatar użytkownika
AL
101st
101st
 
Posty: 2955
Dołączył(a): Śr sie 29, 2007 3:37 am
Lokalizacja: Warszawa


Filmy Wojenne

Postprzez Jackson » N maja 04, 2008 1:25 am

aż wrzucę głowny motyw muzyczny z Plutonu ;)
http://pl.youtube.com/watch?v=RRMz8fKkG2g

I kolejny film, znowu II WŚ, znowu pacyfik, tym razem amerykańscy wojacy i Cieńka Czerwona Linia.
Dużo o nim nie napiszę bo jakoś mi nie specjalnie się nie spodobał, między innymi że jest dość ciężki w odbiorze, prowadzona jest monologowa naracja zza kadru [chociaz czasami nie do konca wiadomo kto tą narrację prowadzi] , ciezko okreslic glownego bohatera i malo w filmie scen batalistycznych,a sporo scen "gadanych". Przez większość filmu oddział stara się zdobyć wzgórze na Guadacanal które jest dość mocno okopane przez "japońców". Przez resztę filmu oddział przemierza wyspe po drodze pacyfikujac jeden wrogi oboz. Inaczej mogę odbierać film ja, inaczej osoba dorosła, która zna dokładnie wydarzenia na Guadacanal. Film nie jest zły jednakże widziałem lepsze. Warto też pochwalić muzykę i kilka naprawdę udanych scen jak np. Sean Penn biegnący do rannego żołnierza na otwartym terenie po to tylko by zostawić mu ampułki z morfiną.

W filmie zobaczymy takich aktorów jak [większośc z nich w drugoplanowych i epizodycznych rolach]:
Adrien Brody, Jared Leto, John Cusack, John Travolta, Georg Clooney, John C. Reilly
Za to główne role przypadły aktorom takowym:
James Caviezel, Elias Koteas, Sean Penn, Nick Nolte

dodatkowo trailer:

http://pl.youtube.com/watch?v=Gm6ZgOBlzII
Ostatnio edytowano N maja 04, 2008 8:43 pm przez Jackson, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Jackson
101st
101st
 
Posty: 3043
Dołączył(a): Pt mar 14, 2008 2:39 am
Lokalizacja: Warszawa


Filmy Wojenne

Postprzez AL » N maja 04, 2008 6:29 pm

\"Pvt. Jackson\" napisał(a):
Za to główne role przypadły aktorom trochę mniej znanym [zalezy tez dla kogo]:
James Caviezel, Elias Koteas, Sean Penn, Nick Nolte



Panie Kolego, aż mi JUTA NA HEŁMIE DĘBA STAJE jak czytam, że Penn i Nolte,Koteas i Caviezel(PASJA) to mniej znani aktorzy...wrrr!!! -3X NIE-bliźniercom!! :twisted:
Dla tych co "nie znają" :
http://film.wp.pl/id,1050,osoba_biografia.html

http://film.wp.pl/id,401,osoba_biografia.html

...co do Penn'a i Nolte'go to chyba przesada umieszczać linki do ich biografii...
Avatar użytkownika
AL
101st
101st
 
Posty: 2955
Dołączył(a): Śr sie 29, 2007 3:37 am
Lokalizacja: Warszawa


Filmy Wojenne

Postprzez Jackson » N maja 04, 2008 6:54 pm

oj bo ja to pisałem zanim dorzuciłem Nicka Nolte i Seana Penn'a [początkowo byli na tej pierwszej liście], a takiego Caviezela kto Pasji albo Deja Vu nie widział niekoniecznie musi znać, a co do Koteasa to przyznaje sie bez bicia, mea culpa. :)
Avatar użytkownika
Jackson
101st
101st
 
Posty: 3043
Dołączył(a): Pt mar 14, 2008 2:39 am
Lokalizacja: Warszawa


Filmy Wojenne

Postprzez war correspondent » N maja 04, 2008 9:10 pm

\"Pvt. Jackson\" napisał(a):... Cieńka Czerwona Linia.
Dużo o nim nie napiszę bo jakoś mi nie specjalnie się nie spodobał, między innymi że jest dość ciężki w odbiorze, prowadzona jest monologowa naracja zza kadru [chociaz czasami nie do konca wiadomo kto tą narrację prowadzi] , ciezko okreslic glownego bohatera i malo w filmie scen batalistycznych,a sporo scen "gadanych". .... Inaczej mogę odbierać film ja, inaczej osoba dorosła, która zna dokładnie wydarzenia na Guadacanal. Film nie jest zły jednakże widziałem lepsze....I


Szanowny kolego! Zacznę od tego, że film powstał na podstawie wspaniałej, aczkolwiek trudnej książki Jamesa Jones`a pod tym samym tytułem. Polecam! To czy film jest dobry czy nie, nie zależy od ilości scen batalistycznych i pierońsko wartkiej akcji. Nie tylko takie filmy się kręci..... A osobiście znam wiele które są szybkie, z dużą ilością batalistyki ... a są jednym wielkim nieporozumieniem. W przeciwieństwie do tych nieporozumień, "Cienka Czerwona Linia" to film wspaniały.
I jeszcze jedno. Jeśli uważasz, że "osoba dorosła[sic!], która zna wydarzenia na Guadalcanal" (ciekawe określenie) inaczej odbiera ten film, to proponuję poznać te wypadki.
I na zakończenie.... spróbuj określić kto prowadzi narracje i kto jest głównym bohaterem w The Longest Day.

M.
_____________________________________
"Z wojną jest jak ze starzejącą się aktorką. Jest coraz mniej fotogeniczna, za to coraz bardziej niebezpieczna."

ROBERT CAPA, magazyn "Life", 1944

http://www.michalszewczyk.pl/
Avatar użytkownika
war correspondent
101st
101st
 
Posty: 965
Dołączył(a): Pn wrz 25, 2006 9:54 am


Filmy Wojenne

Postprzez Jackson » Pn maja 05, 2008 12:25 am

[na pewno spróbuje zmierzyć się z ta książką :) ]

Źle to sformułowałem. Nie twięrdzę że film jest zły, po prostu momentami ciężko było mi go zrozumieć, a to że nie mamy jasno określonej postaci na której możemy się skupić w tym zrozumieniu nie pomaga. Co do akcji, oczywiście jestem świadom że filmach nie chodzi tylko o nieustający strumień pocisków i wybuchów, po prostu momentami wydawał mi się lekko przeciągany. A że z góry podchodziłem do filmu jak do poprzednich pozycji z tego gatunku [BoB, Szeregowiec Ryan, Pluton] poczułem się lekko zawiedziony. Fakt że przesadne odbicie w kierunku pokazania samych walk na zdrowie filmom nie wychodzi :) "Osoba dorsła znająca wydarzenia na Guadacanal" chodziło mi o osoby siedzące w temacie trochę mocniej niż ja przez co łatwiej jest im zrozumieć przedstawiane wydarzenia. Nie omieszkam sam pozdobywać trochę tej wiedzy jednak zbliżające się egzaminy temu nie sprzyjają ;)
O The Longest Day się nie wypowiem bo niestety filmu tego jescze nie widziałem :/
Na zakończenie: Wystarczy spojrzeć na samą górę tej strony gdzie chwalę i gorąco polecam film Kamikaze Boski Wiatr, walki w nim praktycznie zero poza jednym ostrzałem lotniskowca. Mimo to film oglądało mi sie lżej niż omawianą teraz Cieńką Czerwoną Linię. Wszystko zależy od oglądającego :)
Pozdrawiam. :)
Avatar użytkownika
Jackson
101st
101st
 
Posty: 3043
Dołączył(a): Pt mar 14, 2008 2:39 am
Lokalizacja: Warszawa


Filmy Wojenne

Postprzez mat99 » Pn maja 05, 2008 3:52 pm

\"ARTHUR\" napisał(a):19.dzień przed świtem -nagrałem kiedyś z TV francuski film o działaniach SAS tuz przed inwazją chyba najciekawszy film wojenny jaki oglądałem !!!!


Artur, a jak brzmo oryginalny tytuł?


z innych wartych poznania - tak na gorąco - dodałbym (bo rozumiem, że mówimy o szeroko ujetej 2WŚw i amerykanizmach :wink: ):

1. Tylko dla Orłów i Działa Nawarony - kultowe pozycje - gwiazdy i porządna intryga Mac Leana :wink: z kolei "10 z Nawarony" nalezy sobie darować :mrgreen:
2. V batalion - bbb duzo Garandów :mrgreen: - porządny film sprzed chyba 2 lat,
3. Bitwa o Midway - klasyka

pozdr,
M.
ucp.php?i=profile&mode=signature
Avatar użytkownika
mat99
101st
101st
 
Posty: 2471
Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 10:29 am
Lokalizacja: Wawa/Krak


Filmy Wojenne

Postprzez Larwa » Pn maja 05, 2008 7:34 pm

To ja dorzucę od siebie- W jasną księżycowa noc- ciekawa fabuła + willysy w śniegu ;)

Kkiedyś oglądnąłem na TCM taki stary film wojenny, czarno-biały o podobnej fabule jak ten wspomniany przez Arthura, tylko że był to film produkcji albo angielskiej albo USA. Tylko niestety, jak to na TCM nigdy nie mogę trafić na początek fajnego filmu, przeważnie wlanczam w polowie ;p i później nie wiem jaki byl jego tytuł. Ale od tego momentu w którym zacząłem oglądać to film opowiada bodajże o agentach SAS którzy wyruszyli do Francji zniszczyć wielkie dzialo kolejowe, na koncu zostali złapani przez francuski ruch oporu i mieli zostać rozstrzelani ale wkoncu udaje im się wszystko wytlumaczyc i maja ruszyć zniszczyć kolejne działo. Zna może ktoś tytuł tego filmu ? film bardzo śmieszny i oglądnąłbym sobie go jeszcze raz ale nie bardzo wiem jaki to film mam oglądać :D
Avatar użytkownika
Larwa
zarejestrowani
 
Posty: 80
Dołączył(a): Wt maja 02, 2006 12:32 pm
Lokalizacja: Jordanów


Filmy Wojenne

Postprzez Jachu » Wt maja 06, 2008 9:25 pm

Witam. Dorzucę kamyczek do tego ogródka. Ji jie hao - Assembly (Zbiórka) z 2007r. Twórcy takiego filmu jak Braterstwo broni, stworzyli kolejny obraz, tym razem wojna domowa w Chinach w roku 1948. Sceny batalistyczne wciskają w fotel. Kwestia polityczne wyraźnie widoczne, mogą niektórych razić. Ale ogólnie warto obejrzeć. Kolejne dwa filmy to współczesność a dokładnie Irak. Kontrowersyjne ale oparte na faktach. Pierwszy to Brian de Palma i jego Redacted (2007) drugi Battle for Haditha po naszemu Bitwa o Irak, chyba w naszych kinach od kwietnia. Inne spojrzenie na wojnę w Iraku niż ta, którą pokazują na co dzień media.
Pozdrawiam.
Jachu
zarejestrowani
 
Posty: 5
Dołączył(a): Śr mar 05, 2008 11:00 pm
Lokalizacja: Kraków


Filmy Wojenne

Postprzez Jachu » Śr maja 07, 2008 8:27 pm

Mam go na DVD. Jak jesteś zainteresowany to pisz.
Jachu.
Jachu
zarejestrowani
 
Posty: 5
Dołączył(a): Śr mar 05, 2008 11:00 pm
Lokalizacja: Kraków


Filmy Wojenne

Postprzez Obergefreiter » So maja 10, 2008 2:21 pm

Witam,

Oglądał ktoś Cienką Czerwoną Linię ?
Ten film miażdż większość produkcji o tej tematyce. Jest genialny pod każdym względem.
Jak dla mnie 10/10.

Swoją drogą.
Może ktoś podać adres jakiejś strony z umundurowaniem Marines podczas II wojny na Pacyfiku ?
Avatar użytkownika
Obergefreiter
zarejestrowani
 
Posty: 8
Dołączył(a): Pt lut 22, 2008 10:03 am


Filmy Wojenne

Postprzez alex88 » Wt maja 13, 2008 8:05 am

\"ARTHUR\" napisał(a):Witam
o Ji jie hao - Assembly (Zbiórka) słyszałem ,mam nawet gdzieś zwiastun ale nie moge go upolować
jak ktos ma to sie polecam
Arthur


Artur poszukaj na http://btjunkie.org/ - coś tam jest (niezbędny Torrent)
Oczywiście jest to propozycja "wyjścia tymczasowego" - nic nie zastąpi oryginalnego wydania :wink:
..] Hitler budując swój Wał Atlantycki zapomniał o jednej rzeczy......
zapomniał go "zadaszyć" [..]
Avatar użytkownika
alex88
zarejestrowani
 
Posty: 103
Dołączył(a): So kwi 29, 2006 7:02 pm
Lokalizacja: Wrocław


Filmy Wojenne

Postprzez Maxiror_21 » Śr maja 21, 2008 1:48 pm

Według mnie jednym z wielu ciekawych filmów je "O jeden most za daleko" , a najlepsza rola w nim przypadła aktorowi grającego Sosabowskiego

Nie wolno także zapomnieć o Złocie dla zuchwałych film mało oddający prawdziwą historię ale za to pełna absurdów takich jak
- postać grana przez Savalasa ( nie wiem jak sie to pisze , ale powinniście go znać Kojak ) używałam Thompsona ale miała pas amunicyjny z Garanda
- tygrysy w Italii
- najbardziej śmieszna tępota dowództwa
Avatar użytkownika
Maxiror_21
zarejestrowani
 
Posty: 8
Dołączył(a): Śr lut 06, 2008 11:00 am
Lokalizacja: Mnich ( Śląsk )

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Strona główna forum

Powrót do Offtopic, humor, inne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 8 gości