Go to footer

GRH 101 Airborne forum rekonstrukcji amerykańskich jednostek powietrznodesantowych


lina dla spadaków

Oporządzenie i wyposażenie (szelki, pasy, ładownice, hełmy, rękawice, łopatki, kilofki, musset bagi, duffle bagi, menażki, manierki itp.). Tu również o dodatkach, jak pudełka na zapałki itp.

Moderatorzy: Mako, Jackson


lina dla spadaków

Postprzez gruby » N cze 20, 2010 3:30 pm

Jaki przekrój powinna mieć lina pomocnicza dla spadaków ? Spotkałem się z dwoma wersjami (3/8" lub 5/8") i nie wiem ,która jest poprawna (a może obie).
Avatar użytkownika
gruby
zarejestrowani
 
Posty: 24
Dołączył(a): N lis 01, 2009 11:22 pm
Lokalizacja: Koszalin


Re: lina dla spadaków

Postprzez AL » N cze 20, 2010 8:30 pm

Kilku kolegów ma cieńsze liny i ladnie sie prezentuja.
Ok.
Natomiast jakis czas temu miałem zagwostke czy aby moja lina nie jest zbyt grubej średnicy. Wynosi ona około półtora cm. Kupiłem ja patrzac na zdjęcia z epoki. Porównywałem rozmiar lin ze zdjęć do innych części oporządzenia ówczesnych spadochroniarzy z tych zdjeć.
Poza tym taka lina miała w zamyśle utrzymanie spadaka wraz z jego oporządzeniem w przypadku kiedy swój lot opadający kończyl na drzewie czy budynku tak? W takim razie realnie o tym myśląc nie może być zbyt cienka...
Ale na pewno ktoś z Kolegow ma odpowiednie wymiary na linę. Pewnie niedługo tu podadzą ;)
Avatar użytkownika
AL
101st
101st
 
Posty: 2955
Dołączył(a): Śr sie 29, 2007 3:37 am
Lokalizacja: Warszawa


Re: lina dla spadaków

Postprzez Baniak » N cze 20, 2010 9:09 pm

gruby napisał(a):Jaki przekrój powinna mieć lina pomocnicza dla spadaków ? Spotkałem się z dwoma wersjami (3/8" lub 5/8") i nie wiem ,która jest poprawna (a może obie).


GI Collector's Guide Vol. I podaje, że średnica to 3/8 cala, a długość to 30 stóp.

Aczkolwiek sądzę, że wszystko jest możliwe a źródła należy weryfikować ;)
Avatar użytkownika
Baniak
zarejestrowani
 
Posty: 2177
Dołączył(a): Pn cze 02, 2008 8:10 pm
Lokalizacja: GRH Five-O-Deuce http://502-101airborne.pl, ok. Warszawy


Re: lina dla spadaków

Postprzez AL » N cze 20, 2010 9:13 pm

gruby napisał(a):Jaki przekrój powinna mieć lina pomocnicza dla spadaków ? Spotkałem się z dwoma wersjami (3/8" lub 5/8") i nie wiem ,która jest poprawna (a może obie).


Jak nasza"biblia" tak podaje to mamy jasność w temacie.

Gruby, A gdzie spotkałeś wersje 5/8 " ??? Z ciekawosci pytam - nie z przekąsem:)
Avatar użytkownika
AL
101st
101st
 
Posty: 2955
Dołączył(a): Śr sie 29, 2007 3:37 am
Lokalizacja: Warszawa


Re: lina dla spadaków

Postprzez gruby » Pn cze 21, 2010 12:24 am

W zasadzie wszystkie sklepy na zachodzie sprzedają linę o średnicy 5/8 cala (1,5 cm): Soldier of Fortune- byłem osobiście i widziałem na własne oczy na sklepie, na targach w Ciney rózni sprzedawcy tez sprzedawali takie grube o srednicy 1,5 cm., W sklepie WorthPoint też reklamują 5/8 cala:
http://www.worthpoint.com/worthopedia/r ... -down-rope
Na tym forum napisali ,że były 2 rodzaje lin :
http://www.g503.com/forums//viewtopic.php?f=31&t=109321
Z dyskusji na forum wynika ,że te grubsze zaczęto stsować później pod koniec 1944, więc wydaje się,że ta cieńsza (około 1 cm średnicy) powinna być prawidłowa do Normandii. Poruszyłem ten wątek aby mieć pewność bo forum nie zawsze jest miarodajne a dostępu do źródeł oprócz GI Henri-Paula Enjames'a nie mam.
No i długość to 33 stopy (ok. 10m) a nie 30 (ok 9m) :)
Avatar użytkownika
gruby
zarejestrowani
 
Posty: 24
Dołączył(a): N lis 01, 2009 11:22 pm
Lokalizacja: Koszalin


Re: lina dla spadaków

Postprzez Baniak » Pn cze 21, 2010 10:34 am

GI Collectors Guide podaje 30 stóp, ale też, tak jak piszesz, trafiłem na informację o długości 33 stóp.

Lina o średnicy 5/8 oznaczana jest jako Type II ::)

Warto weryfikować źródła i je porównywać, bo wtedy wychodzi sporo nowych (i ciekawych) rzeczy ::)
Avatar użytkownika
Baniak
zarejestrowani
 
Posty: 2177
Dołączył(a): Pn cze 02, 2008 8:10 pm
Lokalizacja: GRH Five-O-Deuce http://502-101airborne.pl, ok. Warszawy


Re: lina dla spadaków

Postprzez ScreamingEagle » So lip 23, 2011 10:50 am

A jak ją wiązać ? kiedyś czytałem tu na forum że na przewróconym krześle ale nie pamietam dokładnie
Avatar użytkownika
ScreamingEagle
zarejestrowani
 
Posty: 63
Dołączył(a): Pt lip 30, 2010 7:22 am
Lokalizacja: Białystok


Re: lina dla spadaków

Postprzez Johnny » Pt cze 14, 2013 1:34 pm

Czy mógłby ktoś przypomnieć sposób wiązania liny na krześle. Bo chyba ten wątek z racji swojego wieku został skasowany. Byłbym wdzięczny :)
Avatar użytkownika
Johnny
zarejestrowani
 
Posty: 913
Dołączył(a): N paź 07, 2007 4:17 pm
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Strona główna forum

Powrót do US Wyposażenie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości