Go to footer

GRH 101 Airborne forum rekonstrukcji amerykańskich jednostek powietrznodesantowych


Obsługa bazooki- wyposażenie

Oporządzenie i wyposażenie (szelki, pasy, ładownice, hełmy, rękawice, łopatki, kilofki, musset bagi, duffle bagi, menażki, manierki itp.). Tu również o dodatkach, jak pudełka na zapałki itp.

Moderatorzy: Mako, Jackson


Obsługa bazooki- wyposażenie

Postprzez plada » Pn sie 27, 2012 11:28 pm

Witam wszystkich bardzo serdecznie! :)
Zachęcony przez bliskiego przyjaciela, postanowiłem rozpocząć przygodę z rekonstrukcją. Celuję głównie w piechotę, jako technician, ale mam nadzieję, że znajdę odpowiedzi także u Airborne. Otóż dręczy mnie zagadnienie wyposażenia obsługi bazooki i techniciana (mocno nie bijcie, jeśli czegoś takiego nie było) : używali oni haversacka, czy mussett baga? Czy poza torbą na bazookę, wchodziło coś jeszcze w dodatkowe wyposażenie takiej jednostki?
Inne zagadnienie dot. samego techniciana: w Ospreyowskim "US Combat engineer 41-45" natrafiłem na wzmiankę, że były różne zestawy dla inżyniera. W tej chwili nie mam pod ręką książki, by przytoczyć ten fragment, ale w głównym zamyśle chodziło oto, że jeden zestaw składał się z maczety, toporka, kilofa, nożyc do cięcia drutu i szczypiec. Czy w rzeczywistości były takie zestawy, różniące się od siebie, czy też ja źle zrozumiałem?
To by było tyle na chwilę obecną. Z góry dziękuję za wszelką pomoc!
Pozdrawiam!
Obrazek
Avatar użytkownika
plada
zarejestrowani
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pt sie 24, 2012 10:19 pm


Re: Obsługa bazooki- wyposażenie

Postprzez ARTHUR » Wt sie 28, 2012 8:39 am

T / 3,4,5 czyli techniczni to w zasadzie takie nadstopnie wynikające z ukończenia konkretnego kursu, radio, broń , elektryka, saperski, kierowcy, medyczny..... ale też jako forma podniesienia uposażenia konkretnego zołnierza zobacz fotki po kazdej operacji desantowej jak gwałtownie wzrasta ilość T. formalnie techniczni byli czymś przejściowym pomiędzy konkretnymi stopniami , wyższe uposażenie , adekwatne już do stopnia wyzej jednak ranga niższa.
techniczni wielu specjalności używali zestawów TL ( nozyk i obcążki ) ale również specjalistycznego sprzętu wykrywacz min, radiostacja.....
Jednak powinieneś rozróznić konkretne rzeczy:
1. formacja - piechota czy wojska powietrznodesantowe - to decyduje o elementach wyposażenia i umundurowania
2. funkcja w jednostce: strzelec, medyk, celowniczy broni zespołowej, amunicyjny......
3. stopień - ranga odtwarzanej postaci i dopiero tutaj jest mowa o T.

musisz wertować zdjęcia wybranej formacji i jednostki i zrobić sobie ranking konkretnych zastosowań . na przykład zobaczysz zdjęcia obsługi bazooki z haverem, GP bagiem na plecach, z dwoma GP bagami na paskach, z 1 lub dwiema manierkami, kilofem, łopatką lub siekierką, z wszelkimi własnej roboty noszakami na torby z ammo do bazooki..... są tysiące zdjęć do oglądnięcia i dziesiątki książek do przeczytania. zacznij od nabycia GI collectors quide kosztuje ok 150 PLN ale warto.
Avatar użytkownika
ARTHUR
101st
101st
 
Posty: 1015
Dołączył(a): Pt gru 23, 2005 4:15 pm


Re: Obsługa bazooki- wyposażenie

Postprzez Andrzej » Wt sie 28, 2012 2:40 pm

1. formacja - piechota czy wojska powietrznodesantowe - to decyduje o elementach wyposażenia i umundurowania


Piechota, Arturze. 1st ID. ;D
Zasadniczo widziałem zdjęcia piechociarzy z haversackami, obsługujących bazooki. Nie przeczy to jednak temu, że są zdjęcia piechociarzy z samymi tylko szelkami M36.
http://obserwartor.blogspot.com/

Starzy żołnierze nigdy nie umierają. Bledną jedynie ich gwiazdy.

Douglas MacArthur
Avatar użytkownika
Andrzej
zarejestrowani
 
Posty: 197
Dołączył(a): So sty 02, 2010 12:21 pm
Lokalizacja: Słupsk/Pomorskie


Re: Obsługa bazooki- wyposażenie

Postprzez plada » Śr sie 29, 2012 8:28 pm

Dziękuję bardzo za odpowiedź, w najbliższym czasie postaram się zaopatrzyć w wyżej wymienioną książkę :)
Obrazek
Avatar użytkownika
plada
zarejestrowani
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pt sie 24, 2012 10:19 pm


Powrót do Strona główna forum

Powrót do US Wyposażenie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości