Go to footer

GRH 101 Airborne forum rekonstrukcji amerykańskich jednostek powietrznodesantowych


Ilość granatów

Tylko o broni strzeleckiej, materiałach wybuchowych, granatach, bagnetach, nożach szturmowych, broni ciężkiej i ich replikach.

Moderatorzy: Mako, Jackson


Ilość granatów

Postprzez Floyd » Śr wrz 07, 2016 5:59 pm

Witam! Interesuję mnie ilość granatów ręcznych mkIII "pineapple" wydawanych dla jednego spadochroniarza przed d day. Czasem na zdjęciach layout'ów chłopaków na lotniskach widać dwa, trzy, w jednej książce jest mowa o czterech, w innej dwóch. Oczywiście liczę się z tym że niektórzy brali od innych, "pożyczali" od nieboszczyków itd. Ale interesuję mnie podstawowa, przydziałowa ilość tejże broni. Z góry dzięki za odpowiedzi ;) !
Floyd
zarejestrowani
 
Posty: 9
Dołączył(a): Śr maja 04, 2016 6:58 am


Re: Ilość granatów

Postprzez Mako » Śr wrz 07, 2016 6:45 pm

Cześć,
Zgodnie ze stroną Marka Bando były to 4 ananasy. :)
http://www.101airborneww2.com/equipment.html
I sam takiej wersji się 3mam. ;D
Pozdrawiam,
Mako
Avatar użytkownika
Mako
101st
101st
 
Posty: 3314
Dołączył(a): Śr mar 15, 2006 8:27 pm
Lokalizacja: Warszawa


Re: Ilość granatów

Postprzez Baniak » Wt wrz 13, 2016 10:49 am

To ja jeszcze trochę zamieszam i namieszam w temacie :D

Na stronie Bando jest napisane, że były to 4 granaty ręczne albo 6 w przypadku torby M6 ale nie wskazuje
konkretnie jakie. Chociaż wydaje mi się, że Bando się pomylił i powinna być torba M1. Wtedy byłyby to 4
granaty w kieszeniach + 6 w torbie. Ale to moje domniemanie. Nawet manual dla wojsk spadochronowych
podaje, że granaty nosi się w dolnych kieszeniach bluzy. Po jednym na kieszeń.

Granaty ręczne w US ARMY :)
Grenade, Hand, Offensive MKIIIA1
Grenade, Hand, Fragmentation MKIIA1
Grenade, Hand, Smoke, Colored M18
Grenade, Hand, Smoke, WP M15

Dodatkowo jeszcze dochodzą Gammony i Hawkinsy, które też były wydawane (też są bądź co bądź granatami ręcznymi).

W jednej z książek (o wdzięcznym tytule :D Parachute Rifle Company: A Living Historians Introduction to the Organization, Equipment, Tactics and Techniques of the U.S. Armys Elite Airborne Troops in Combat on the
Western Front in World War II
) powtarza się ilość 4 granatów z tym, że są to 2 odłamkowe, 1 dymny i 1 White Phosphorus.
Avatar użytkownika
Baniak
zarejestrowani
 
Posty: 2177
Dołączył(a): Pn cze 02, 2008 8:10 pm
Lokalizacja: GRH Five-O-Deuce http://502-101airborne.pl, ok. Warszawy


Powrót do Strona główna forum

Powrót do US Uzbrojenie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości