Go to footer

GRH 101 Airborne forum rekonstrukcji amerykańskich jednostek powietrznodesantowych


Anzac Day

Moderatorzy: Mako, Jackson


Anzac Day

Postprzez Mako » Pn kwi 26, 2010 10:49 pm

Wiadomo, że zawsze warto poszerzać horyzonty dlatego opowiem wam o tym o czym sam się dzisiaj dowiedziałem.

Dzisiaj kiedy przechodziłem przez Plac Piłsudskiego, moją uwagę przykuł tłum stojący przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Po chwili znalazłem się tuż przy pozostałych gapiach obserwujących skromną uroczystość, którzy zapewne kierowali się tym samym co ja - ciekawość znowu zatriumfowała. Prócz nas znajdowali się tam również między innymi żołnierze warty honorowej, weterani, dyplomaci. Podczas przemówień ambasadorów, niekoniecznie w języku angielskim, starałem się wyszukać jakiś wskazówek dotyczących powodu tej uroczystości. Udało się to pod sam koniec kiedy padły słowa Anzac Day, nie mówiące mi nic przez najbliższe półgodziny.

Czym więc jest Anzac Day?

Anzac Day to w skrócie Dzień Pamięci obchodzony w Australii i Nowej Zelandii, 25 kwietnia każdego roku, w celu upamiętnienia armii złożonej z Australijczyków i Nowo Zelandczyków (ANZAC - Australian and New Zealand Army Corps) walczącej pod Gallipoli w Turcji podczas I Wojny Światowej. Dzisiaj święto to upamiętnia wszystkich żołnierzy, którzy służyli w armiach obu tych państw, nierzadko przelewając swoją krew.

Obecnie nazwą "Anzac" określa się wszystkich żołnierzy australijskich i nowo zelandzkich.

Jeśli jesteście zainteresowani większą dawką informacji dotyczących tej uroczystości, oto link: http://en.wikipedia.org/wiki/Anzac_Day
Avatar użytkownika
Mako
101st
101st
 
Posty: 3314
Dołączył(a): Śr mar 15, 2006 8:27 pm
Lokalizacja: Warszawa

Powrót do Strona główna forum

Powrót do Armie Sojusznicze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość