Go to footer

GRH 101 Airborne forum rekonstrukcji amerykańskich jednostek powietrznodesantowych


Trochę Historii ;-)

Moderatorzy: Mako, Jackson


Trochę Historii ;-)

Postprzez tomkey68 » Pn wrz 12, 2011 6:16 am

Historia Baseball

Baseball jest narodową grą zespołową Stanów Zjednoczonych, ale jak większość czynników kultury amerykańskiej jest połączeniem wielu elementów przywiezionych z różnych części świata przez emigrantów poszukujących lepszego życia na nowym kontynencie. Historia baseballu stanowi syntezę wielu gier ludowych przywiezionych z Anglii przez kolonistów w XVI-XVIII wieku, w tym głównie krykieta i gry znanej jako rounders. W tym czasie w amerykańskich koloniach można było spotkać wiele, bardzo podobnych lub zawierających tylko poszczególne elementy gier, zbliżonych do dzisiejszego baseballu.

Przypuszcza się, że na rozwój baseballu mógł mieć wpływ polski palant przywieziony przez polskich emigrantów do pierwszej angielskiej kolonii w Ameryce - Jamestown na początku XVII wieku. Bardzo popularne w drugiej połowie XVIII wieku uprawiane głównie w Bostonie były gry z jedną, dwiema, a później i 4 bazami (Town-hall). W tym samym czasie w Nowym Jorku bardzo prężnie rozwijała się jeszcze inna odmiana krykieta a mianowicie New-York-game. Miała ona znaczący wpływ na ostateczny kształt dzisiejszego baseballu, po wprowadzeniu pewnych modyfikacji, np. zamiana chorągiewek wyznaczających punkty, do których biegali zawodnicy na miękkie poduszki tzw. bazy.

W omawianym okresie drużyny liczyły 11-15, niekiedy nawet 20 graczy. Z czasem
(1842 r.) ustalone zostały wymiary boiska i ograniczono liczbę zawodników do 12. Ponadto ustanowiono funkcję oficjalnego sędziego (umpire). Pierwszy amerykański klub baseballowy, Knickerbocker Baseball Club (KBC), powstał w 1845 roku w Nowym Jorku. Rok później KBC wyłonił komitet regulaminowy, który ustanowił przepisy baseballu w ogólnym zarysie obowiązujące do chwili obecnej. Pierwszy międzyklubowy mecz według tych przepisów odbył się podczas pikniku w Hoboken, 19.04.1946 (partnerem KBC był założony w 1846 New York Nine Club).

Zródło : baseball.pl
Avatar użytkownika
tomkey68
zarejestrowani
 
Posty: 2195
Dołączył(a): So sty 14, 2006 8:49 pm
Lokalizacja: WaWa/Grodzisk Maz.

Powrót do Strona główna forum

Powrót do Strefa baseball'a

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość